TOP pomôcky pri artritíde seniorov

Má váš blízky senior artritídu a radi by ste vedeli, čo prežíva a pomohli mu zjednodušiť život? Čítajte ďalej a dozviete sa viac o artritíde a užitočných pomôckach.

Artritída je široký pojem, ktorý zahŕňa rôzne diagnózy, pri ktorých dochádza k zápalu kĺbov. Najznámejšie a najviac sa vyskytujúce sú reumatická a psoriatická artritída. Artritída postihuje všetky vekové kategórie, ale je veľmi častá najmä u seniorov.

Spoločným znakom diagnóz je bolesť - bolesť kĺbov. Tá je často veľmi nepríjemná a neustupujúca. Život v neustálej bolesti si človek nevie a ani nechce predstavovať, nie to ešte to každý deň zažívať. Pre seniorov je to naozaj vysiľujúce. Bolesť je často sprevádzaná stuhnutosťou a opuchom kĺbov. Keďže ide  často o chronické diagnózy - symptómy sa zhoršujú časom. Dôležitá je včasná diagnóza, aby sa podarilo tieto nepríjemné symptómy aspoň spomaliť, či zmierniť.

Artritída je jedna z najviac rozšírených chronických chorôb a v súčasnosti už naštastie existuje množstvo produktov a pomôcok, ktoré život s ňou uľahčujú. 

život s artritídou

Aj keď artritídu nie je možné vyliečiť, bolesť, ktorá ju sprevádza sa dá zmierniť liekmi proti bolesti a liekmi proti zápalu. Napriek tomu, že artritída obmedzuje a sťažuje pohyb, práve pohyb a cvičenie lekári odporúčajú na zmiernenie symptómov a udržanie hybnosti kĺbov. Žiadne náročné cviky, úplne stačí prechádzka (rýchlejšia chôdza), plávanie, či bicyklovanie.

Ľudia postihnutí artritídou si veľmi obľúbili nordic walking - chôdzu s paličkami, pri ktorej sa aktivuje až 90% svalov v tele a horná časť tela odľahčuje nohy až o 30%. Máte doma aktívneho seniora? Skúste mu predstaviť tento pomerne nový šport, prípadne sa vyberte na prechádzku spolu. Nezabudnite si ale dopredu naštudovať správnu chôdzu s paličkami alebo radšej absolvovať krátky kurz.

Ďalej môžu pomôcť masáže, kúpele, či teplé a studené obklady. Na stretnutí s reumatikmi (ktorí sú združení v Liga proti reumatizmu) som sa dozvedela, že im pomáhajú studené obklady, keďže zápal kĺbov spôsobuje teplo a teplý obklad by stav ešte zhoršil.  

Stuhnuté kĺby, bolesť a prípadné opuchy sťažujú seniorom každodenné činnosti. Jednoduché činnosti ako obliekanie, vstávanie zo stoličky, sprchovanie sa časom stávajú náročné. Strata samostatnosti často vedie k frustrácii, strate sebavedomia a sebaúcty. Našťastie existuje už dosť produktov, ktoré boli vyvinuté, aby zjednodušili život ľudom postihnutým artritídou. Tu nájdete niektorých užitočných pomocníkov:

pri artritíde rúk pomôžu kompresné rukavice

kompresne rukavice pri artritide_small

Kompresné rukavice pomôžu odstrániť opuch, zlepšia cirkuláciu krvi na postihnutých miestach a tým poskytnú úľavu od nekonečnej bolesti.

Veľmi sa teším, že ako jediný na Slovensku ponúkame tieto kompresné rukavice, pretože naozaj fungujú. Odporúča ich aj Arthritis Foundation

TU sa dočítate o osobných skúsenostiach s ich nosením.

Pomôcky do kúpeľne pri artritíde

schodik-k-vani

Stuhnuté a boľavé kĺby sťažujú seniorom vstupovanie a vystupovanie z vane, samotné sprchovanie, či návštevu WC. Tieto praktické pomôcky im to uľahčia:

O tom ako vybrať pomôcky do kúpeľne pre seniorov píšem TU.

Pomôcky na obliekanie pri artritíde

Znížená ohybnosť môže z obliekania a obúvania spraviť naozaj nepríjemnú činnosť. Postačí pár pomôcok a hneď to ide ľahšie.

Pomôcky do kuchyne pri artritíde

Pre ľudí s artritídou môže byť príprava jedla a aj samotné jedenie obtiažne.

Pomôcky na chodenie pri artritíde

Pevne%20choditko%20pre%20seniorov

Bolestivé bedrá a kĺby sú jedným z častých dôvodov imobility. S malou pomocou umožníte svojim blízkym seniorom opäť byť v pohybe.

O tom ako vybrať pomôcky na chodenie pre seniorov píšem TU.

Praktické pomôcky pri artritíde

 

Verím, že som vám pomohla získať prehľad a pre vášho blízkeho seniora vyberiete vhodné pomôcky pre uľavenie od bolesti a uľahčenie každodenných činností. Vybrať ich môžete TU.

 

Tento web používa súbory cookies, aby vám uľahčili nakupovanie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.